środa, 14 sierpnia 2013

Rola insuliny w organizmie człowieka









Tak jak już wcześniej wspomniałam dziś zajmę się rolą insuliny w naszym organizmie.

Co to w ogóle jest insulina??? jest to hormon wytwarzany przez komórki beta trzustki
Insulina pozwala glukozie i aminokwasom (składnikom białek) przedostawać się do komórek, gdzie są wykorzystane jako źródło energii. Kiedy jednak  insuliny nie ma, jest jej mało, lub nie działa prawidłowo, glukoza zamiast nasycać głodne komórki, pozostanie w krwioobiegu, co jest przyczyną różnych powikłań. Następnie insulina wydalana zostaje z moczem.
Insulina odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie.
Po pierwsze pomaga glukozie wniknąć do komórek, po drugie ułatwia magazynowanie glukozy w wątrobie, po trzecie pobudza wytwarzanie tłuszczu z nadwyżki węglowodanów i po trzecie pobudza wytwarzanie związków białka.
Różnego rodzaju preparaty insulinowe zastępują insuliną wytwarzaną w trzustce, one działają tak samo insulina wytwarzana przez trzustkę zdrowego człowieka.
Istnieje kilka preparatów insulinowych, które różnią się od siebie szybkością i czasem wchłaniania do naszego organizmu.
Wśród tych preparatów wyróżniamy:
1.  Analogi  insulin ludzkich, zachowuje one biologiczne cechy insuliny.
* Analogi szybko działające:
Ten rodzaj insuliny w porównaniu z  insuliną  ludzką wytwarzana przez zdrowego człowieka działa szybciej na początku i ma krótszy szczyt działania.

* Analog długo działający:
Ten rodzaj wyróżnia się stabilnym działaniem. Początek działania po upływie 1,5 do 2 godzin od momentu podania. Czas całkowitego ich działania wynosi 24 godziny.
* Dwufazowe mieszanki analogowe
Polegają one na dwufazowym wchłanianiu analogu, czyli na fazie szybkiej i na długiej. Początek ich działania po ok. 1-4 godzinach.

2.  Klasyczne insuliny ludzkie, które są wytwarzane drogą inżynierii genetycznej.

* Insulina krótko działająca
Jej działanie zaczyna się po ok. 30-40 minut od podania, jej szczyt działania jest pomiędzy 1a 3 godziną i działa ona do 8godzin.

* Mieszanki insuliny ludzkiej
Nazywamy je mieszankami ponieważ składają się z insuliny krótko działającej i insuliny o pośrednim czasie działania.

* Insulina o pośrednim czasie działania
Insulina ta jest zawiesiną o wolniejszym początku i dłuższym czasie działania. Przed użyciem należy ją wymieszać , gdyż jak wspomniałam jest zawiesiną a więc gęstą cieczą.
Ta insulina z kolei rozpoczyna swoje działanie po ok. 2 godzinach od jej podania, a jej szczyt działania jest między 4a 12 godziną i działa ona do 24 godzin.

Pamiętajmy że zawsze lekarz dobiera nam rodzaj insuliny w zależności od typu cukrzycy, od zapotrzebowania naszego organizmu, od naszych oczekiwań, od aktywności fizycznej. Każdy pacjent jest leczony indywidualnie.
W następnym poście postaram się opisać zasady podawania insuliny, czyli gdzie najlepiej ją wstrzykiwać, jak ją wstrzykiwać.
Zapraszam serdecznie także osoby chore na cukrzyce do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami na temat tej choroby.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz