wtorek, 20 sierpnia 2013

Cukrzyca a choroba nerek

Stężenie cukru we krwi a nerki.









 W tym artykule najważniejszą sprawą jest  terminem progu nerkowego. To  właśnie tzw. próg nerkowy -  określa stężenie glukozy w naszej krwi, po przekroczeniu którego glukoza pojawia się w moczu, a nie powinna.

Krew w nerkach przepływa przez bardzo dużą liczbę mikroskopijnych zespołów filtrujących, inaczej zwanych nefronami. To właśnie w nich zbędne produkty przemiany materii są od niej oddzielane i wydalane jako mocz.
Znajdujące się w nefronie drobne naczynia krwionośne mogą ulec uszkodzeniu pod wpływem długotrwałego nadmiaru cukru we krwi. Uszkodzenia drobnych naczyń powodują zmiany w nerkach, najpoważniejsza zmiana w nerkach jest nazywana nefropatią cukrzycową, dlatego tak ważne jest utrzymanie prawidłowego cukru we krwi.http://pl.wikipedia.org/wiki/Cukrzyca#St.C4.99.C5.BCenie_glukozy_we_krwi

W początkowych stadiach nefropatii cukrzycowej nie ma widocznych i odczuwalnych  zmian choroby nerek. Zmiany te można jedynie wykryć poprzez biopsje nerek, która z kolei nie jest wskazana. Najbardziej widocznych objawem tej choroby jest zwiększona ilość białka w moczu.

Próg nerkowy jest w przybliżeniu taki sam dla większości ludzi, jednak każdy człowiek ma właściwy dla siebie samego próg nerkowy. Niektórzy wydalają cukier z moczem już wtedy, gdy stężenie cukru we krwi wynosi 100 lub 110 mg%. Mówi się że mają oni niski próg nerkowy.
Inni zaś mają wysoki próg nerkowy i u nich cukier w moczu pojawia się wtedy, gdy stężenie cukru we krwi osiągnie 200mg% lub nawet więcej.
U dzieci i młodzieży zaś cukier pojawia się w moczu wtedy, gdy stężeni glukozy we krwi osiąga około 160 mg%.
Próg nerkowy pozostaje na takim samym poziomie przez około 8-10 lat. Potem zaś zazwyczaj podnosi się. Oznacza to, że mając cukrzycę od kilku lat to na początku cukier w moczu pojawiaj się gdy stężenie glukozy we krwi było na poziomie mniej więcej 160-180mg%. Teraz po kilku latach, próg nerkowy może się podnieść i wtedy będziemy wydalać cukier z moczem dopiero, gdy stężenie glukozy we krwi będzie powyżej 200mg%.
Jeśli podczas badania nie stwierdzi  się cukru w moczu to znaczy, że stężenie glukozy we krwi jest poniżej progu nerkowego.
Najważniejszym czynnikiem profilaktyki zapobiegania nefropatii cukrzycowej jest dobre wyrównanie cukrzycy, także w początkowej fazie nefropatii cukrzycowej.Taki wczesny okres choroby można leczyć farmakologicznie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz