sobota, 17 sierpnia 2013

Jak wstrzykiwać insulinę

Jak prawidłowo wstrzykiwać insulinę??

Zacznę od tego że przed każdym rozpoczęciem wstrzykiwania insuliny należy przede wszystkim umyć nasze ręce starannie mydłem, po umyciu dobrze wysuszyć.
Potem nabieramy do strzykawki bądź nastawiamy pen na właściwą dawkę insuliny jaką mamy wziąść.
Przy pomocy naszego palca wskazującego i kciuka łapiemy skórę w fałd, a drugą ręką wkłuwamy igłę w złapany fałd pod katem plus minus 30 stopni. Po wkłuciu  igły  zwalniamy  wcześniej złapany fałd i wstrzykujemy insulinę.
Na sam koniec powoli wyjmujemy igłę tak aby żadna kropla insuliny nie wypłynęła na zewnątrz.
Pamiętajmy żeby nie wbijać igły zbyt głęboko ponieważ wstrzykniemy wtedy insulinę domięśniowo, co prawda nic się nie stanie ale będzie nasz boleć taki zastrzyk.
Igły nie należy także wbijać zbyt płytko ponieważ insulina wtedy będzie mogła wypłynąć na zewnątrz.
Pamiętajmy także o tym, aby zmieniać miejsca wkłucia.
Zalecane jest podawanie insuliny podskórnie w okolicach brzucha, ramion, ud i pośladków.





Ważne  także jest aby po podaniu insuliny poczekać z wyjęciem igły przez kilka sekund, po to aby zabezpieczyć się przed wyciekiem insuliny na zewnątrz.
A teraz o tym dlaczego należy zmieniać miejsce wkłucia insuliny.
W miejscach, w których często podajemy insulinę mogą pojawiać się lipoatrofie czyli dochodzi wtedy do zaniku tkanki tłuszczowej a co się z tym wiąże pojawiają się wgłębienia tkanki skórnej, które czasem mogą tworzyć głębokie dołki.
Jeśli już doszło do wystąpienia lipodystrofii trzeba zmienić miejsca wkłuć. Wtedy lipodystrofia powoli, znikną. Jednak czas ich zniknięcia może trwać miesiącami.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz